Trend

64’ler Dergisi Sayı 13


Sevgili okuyucu…

Bu zamana kadar bu köşede hep bir ayın özetini, Dergimizde o ay yer almış bulunan etkinlikleri kısa cümlelerle tanıtmaya, aramızda bir sohbet ağı oluşturmaya çalıştık.

13. Sayımızı elinize sunduğumuz bu dergimizde de yine sohbet bağını geliştirmek ve biraz da sıkıntılarımızdan söz edeceğiz. Ama önce dergimizde ne var ne yok adet olduğu üzere onu görelim.

Bu sayımızda ayın “HİT” oyunu “Zack Mac Kracken… Son yıllarda çıkmış en ileriyi seviyeli, en eğlendirici, akıl ve zeka testleriyle dopdolu bir oyunu Rasim Mingü ve Barış Eryayar bir ay boyunca sizler için hazırladılar. Gerçekten dört dörtlük bir açıklama oldu. Eserleriyle Rasim ve Barış Övünmekte son derece haklılar. Çünkü çözemedikleri bölüm kalmadı.

Ayrıca bu sayımızda “Caveman Uglympics”, Süperman II, Grand Prix Circuit, Batman, ilgi çekecek diğer oyun açıklamalarımız. Proğramcılığı seçenlere önemli bir haberimiz var. Gelecekm sayımızdan itibaren Assembler eğitimini vermeye başlayacağız. Her sayıda izleyeceğiniz bölüm bölüm dersler sonunda Assembler dilini çok iyi bilen ve uygulayan kişiler olacaksınız. Ayrıca ilk sayımızda yayınladığımız BDE ve MDE’yi bu sayımızda yeniden düzenleyerek yayınlıyoruz. Bunlar sayesinde hata sayınız çok azalacaktır.

Hardware konusunda Final III kartuş, döküm ekinde de Sprite Killer bir proğramı veriyoruz. Bu proğramı yazarak oyun içindeki sprite’ları yoketme şansınız bulunmakta… “Amiga Extra” bu ay daha çok. “Maceradan Macera’ya” doyurucu…

Kötü haberlere gelince…
Size 1.000 TL’den verdiğimiz ilk sayı dergi 32 sayfa idi ve kapağı yoktu. Bugün verdiğimiz dergi 64 sayfa kapağı ile birlikte 70 sayfa.. Dünkü dergimiz birinci hamur kağıt idi bugünkü dergimizi Avrupa birinci kalite kuşe kağıt… Evet fiatta arttı. Ama kağıt zamları bu fiatla bu maliyeti kaldırmamızı mümkün kılmıyor. Ancak size verdiğimiz güzel şeylerden de dönmek istemiyoruz.

Önümüzdeki iki seçenek var. Fiata zam yapmak bunun birincisi.. İkinci seçenek ise kağıt kalitesini düşürmek veya kağıt kalitesini düşürmeden sayfa sayısını azaltmak… Yani bu seçenekte iki aşamalı.. Ben ve yayın danışma kurulu üyesi arkadaşlarım bunun üzerinde uzun zaman düşündük. Ancak konuyu sizlere sormadan karar altına alamadık.

Şimdi sizden dilediğimiz baştan beri sahiplendiğiniz derginin bu kararını siz verin.. Elinize bir kağıt kalem alın ve bize iki satır bu seçeneklerin hangisi doğru yazın ve bize postalayın.. Alakanız için şimdiden teşekkür etmek istiyorum. Şunu gözünüzden ayırt etmeyin bir yıl önce çıkan ilk dergimiz kağıdının topunu 23.000 TL’den almıştık. Şimdi ise dergi kağıdının topunu 97.000 TL’den alıyoruz. Bir yerde emekler boşa gitmemeli…

Hepinize bu vesile ile saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Aziz okuyucularım…

Abdurrahman PALABaşa dön tuşu